ÜCRETSİZ KARGO ve KAPIDA ÖDEME KOLAYLIĞI <3

Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır?

göbek bağı bakımı

İlk defa bebek sahibi olan anneler, bebeklerinin göbek bağının bakımı için araştırma yaparak göbek bağının temiz kalması için ellerinden geleni yaparlar. Göbek bağı bebeklerin anne karnında yaşama bağlı kalmaları için önemli olduğundan bu bağın titiz bir şekilde bakımının yapılması da önemlidir. Göbek bağı 1-3 hafta gibi bir süreçte anca iyileşebiliyor. Bu süreçte bebekler hızlı bir şekilde mikrop kapabilir. Göbek kordonu bakımının ilk aşaması hijyenden geçer. Hijyen sonrası annelerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Yeni kesilen göbek bağının yeri bebeklerde ilk günlerde şiş bir şekilde görülebilir. Bu süreçte anneler doktor tarafından önerilen solüsyonu düzenli bir şekilde kullanmalıdır. Düzenli ve dikkatli kullanım sonucu bebekler hem enfeksiyona karşı dirençli olmaya başlar hemde kısa sürede iyileşir.

 

Göbek Bağı Temizliği İçin Bilinmesi Gerekenler

Göbek bağının temizlik işleminin nasıl yapılacağını bilmeyen anneler bilinmesi gerekenleri öğrendikten sonra göbek bağı bakımının kolay bir şekilde yapabilir. Göbek bağı bakımı için bilinmesi gerekenler şöyledir:

  • Göbek bağının bakımına başlamadan önce eller temiz bir şekilde yıkanarak temizliğine önem verilmelidir.
  • Bebeklerin göbek bağı incitmeyecek şekilde hafifçe sağa sola doğru çevrilmeli nazik bir şekilde göbek kordonu temizlenmelidir.
  • Göbek kordonu bakımı için bebek bezi belirli aralıklarla değiştirilmelidir.
  • Göbek bağının hızlı bir şekilde iyileşmesi için kordonun hava alarak kuru kalması sağlanılmalı
  • Bebeğin göbek bağı düşene kadar bebek haftada 2-3 defa banyo yaptırılmalı

Bebeklerin göbek bakımı oldukça kolay olduğu için, anneler göbek bağı bakımı yaparken zorlanmayacaktır. Ayrıca göbek bağının düşmesi sonucu birkaç damla kan görüleceği için çiftlerin kesinlikle tedirgin olmamaları gerekir. Bu süreç normal bir durum olduğundan aşırı kan akmadığı sürece tedirgin olunmamalıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir